Poštovana,
    Moje pitanje glasi. Mom mužu je utvrđena astenospermija i teratospermija. Da li je moguće doći do spontanog začeća, već smo 7god. U braku i preporučuju nam in vitro oplodnju.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 08. 06. 2009.
    • Poštovana,
      Spontano začeće sa takvim nalazom spermograma moguće je uz saniranje verovatno infekcije koja je do tog stanja dovela (kod oba partnera treba uraditi sve nalaze: vs, pa, cervikalni bris na bakterijsku i mikološku kulturu, na mycoplasmu, ureaplasmu, chlamydiu, genitalni herpes virus tip 2, hpv virus kod vas, a neka suprug odradi: urinokulturu, spermokulturu, bris uretre na bakterijsku i mikološku kulturu, mycoplasmu, ureaplasmu, chlamydiju, herpes. Sve što je kod bilo koga od vas pozitivno lečite oboje i pozitivne nalaze proverite po završetku terapije kod oboje. Osim toga postoje preparati za poboljšanje spermograma kakvi su proxeed, profertil koji sadrže l-karnitin koji u kombinaciji sa cink helatom i c vitaminom kada se uzimaju tokom 3 meseca (toliko traje spermogeneza) poboljšavaju nalaze. Sa ovakvom dijagnozom imate male mogućnosti spontanog začeća i zato vam je predložena asistirana reprodukcija. Probajte najpre 6 inseminacija, jer su stimulacije jajnika blaže, pa ako ne uspe tek onda planirajte vantelesnu oplodnju. Ali i tada sanirajte infekciju, to vam je jako važno.