Poštovana,
    Mojoj prijateljici su pre dve i po godine otkriveni kondilomi na spoljašnoj strani velike usne ( condyloma acuminata), njih 4-5 koji su odstranjeni i od tada se više nisu pojavili, papa test je bio II. Od tada se redovno kontroliše i nisu se ponovo pojavili. Njeno pitanje glasi da li postoji opasnost od prelaska kondiloma u rak, koji faktori utiču i da li uopšte hpv koji izazva vrstu kondiloma koje ona ima može preći u rak. Godinama ima istog partnera i kod njega nema nikakvih promena. Inače vodi zdrav način života, ne pije, ne puši što je najvažnije, planira potomstvo i nada se da hpv neće uticati na sposobnost reprodukcije.
    S poštovanjem.

    Odgovoreno: 08. 06. 2009.
    • Poštovana,
      Kondilomatozne promene retko se javljaju samo spolja. Potrebno je da uradi hpv tipizaciju da bi se znalo da li ima tipove koji su udruženi sa malignim oboljenjem, jer ne izazivaju svi tipovi hpv virusa rak. Takođe, kod muškaraca ređe izbijaju manifestacije tipa bradavica, ali prema podacima njih između 60-70% su pozitivni na bris na ovaj virus i prenosioci su infekcije, pa bi bris trebalo da uradi i on. Inače virus se spontano eliminiše iz organizma (uz dobar imuni sistem) u roku od 6-24 meseca. Iako se bris radi samo na nekih 90-tak tipova za koje je poznat virusni dnk, a njih ima mnogo više, mislim da je od značaja da se isključi prisustvo virusa visokog rizika kod vaše prijateljice i njenog partnera, mada ni negativni nalazi ne znače odsustvo infekcije.
      Pozdrav.