Poštovana,
    Imam 15 godina i u februaru mi doktor otkrio da imam 5 cisti 4 na lijevom jajniku i jednu na desnom ta na desnom je veličine 5 cm. A u međuvremenu sam počela i krvarit a bojim se pregleda pa mi je doktor reko da imam možda rak. Imam neredovne menstruacije i jake bolove nekad da nogu ne mogu pomakat a i bubrezi me počinju bolit i u porodičnoj mi rekli da mi se možda širi po bubrezima. Pa vas ja molim da mi kažete: da li je opasno i da li se cista može pretvorit u rak i prošitrit po burbrezima? Molin vas i hvala

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovani,
      naravno da može biti opasno. Cista se ne pretvara u rak, već određene forme karcinoma jajnika i počinju kao ciste na jajniku. Loše je što su vam ciste obostrane i što je na jednoj strani već više cista. Ukoliko jeste maligno, a nadam se obzirom na vaše godine da nije, karcinom može dati metastaze po površini svih trbušnih organa pa i bubrega. Trenutno mislim da vas oni bole zbog pritiska otežalih jajnika na mokraćne kanale i otežano praznjenje mokraće. Preglede nemojte odlagati. Srećno. Pozdrav