Poštovana,
    Počela sam lečenje hlamidije pre nedelju dana. Kod partnera nije nađena pa se pitam da li postoji period inkubacije, kako je to uopšte moguće jer čujem da se seksualnim putem prvenstveno prenosi i da li i on mora ispiti jednu dozu lekova pošto sam čitala da je obavezno lečenje oba partnera? Ja pijem eritromicin i pitam se da li je moguće brzo i efikasno je odstraniti? Takođe me interesuje kako se je uopšte javila jer je moj način života uredan i ni u šta ne sumnjam? Zanima me takođe da li postoje i neki čajevi, tečnosti za ispiranje, napici koji se mogu kombinovati sa antibioticima da bi mi nalaz što pre bio negativan? Takođe me interesuje da li neka hrana, piće, odeća ili aktivnosti utiču na njenu pojavu kako bih sve izbegavala?
    Mnogo vam se zahvaljujem na odgovorima.

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovani,
      sve infekcije koje se nađu kod jednog od partnera uvek treba lečiti kod oba, jer nekad infekcija uđe u dubinu tkiva, pa površni slojevi ostaju usled prerastanja zdravog epitela sa periferije infekcije negativni. Ali kod hlamidije postoji i druga mogućnost. Kada je dugo u organizmu, ona se vezuje za ćelijske belančevine organizma i stvara zajedničke, kompleksne antigene i kažu da se tada ne može nikako detektovati, niti brisevima niti putem krvnih testova. Lečenje hlamidije je dosta teško jer se kod nas ne radi antibiogram, a za to je potrebna kultura tkiva (što je dosta skupa dijagnostička metoda), pa lekovi koje koristite mogu ali i nemoraju delovati na nju. I nje, kao i virusa ima više tipova, tačnije 27 klasifikovanih i 13 neklasifikovanih tzv. "divljih" tipova. Svaki od njih ima specifičnu osetljivost na određeni lek, što mi kada je lečimo ne možemo znati. Daju se lekovi za koje se zna da deluju na nju, ali da li će je unuštiti, videćete.