Poštovana,
    Molim vas da pokušate da mi razrešite veliku dilemu, naime radi se o meni bliskoj osobi koja je prokrvarila u ii mesecu trudnoće. Doktor koji je pregledao napisao je da je našao trag stare krvi na rukavici, da je devojka u ii mesecu trudnoće, plod dugačak 6,5 mm. Prepisao je progesteron ali da ga ne pije odmah već da dođe kroz dva dana da je pregleda na boljem uz jer je taj bio zastareo?! Mislim, trudnica krvari i da ide kući i da ne pije progesteron?! Kasnije te noći, ona dobija jake bolove i krvarenje ali čeka do jutra i onda odlazi kod drugog doktora koji joj govori da je sve otišlo i da nema potrebe za kiretažom?! Radi se o devojci staroj 25 godina i prva joj je trudnoća. Kroz dva dana odlazi kod lekara po dogovoru koji je pregleda uz-om i sondom i kaže da je sve otišlo. Prepisuje dovicin kapsule i neke kapi za stezanje materice i pušta je kući. Molim vas odgovorite mi, da li je ovo sve moguće i da li su lekari postupili pravilno, hoće li devojka imati neke posledice? Meni zvuči kao naučna fantastika, ja imam dvoje dece, nikada nisam imala kiretažu niti spontani ali mi prosto sve ovo deluje nelogično.
    Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovani,
      na osnovu ovog što ste napisali mogu da pretpostavim da je prvi lekar prilikom pregleda posumnjao da je plod uginuo, pa je to želeo da proveri na boljem aparatu. Zato joj nije ni dao da pije progesteron. Veliki broj lekara u takvim situacijama, kada je mala trudnoća najpre sačeka par dana da vidi da li će se takva trudnoća sama izbaciti, da bi se izbegla kiretaža. Možda samo nije hteo da joj kaže ružnu vest odmah.