Poštovani doktore,
    moj mm ima 29g i pušač je, uradio je spermogram u kome su mu nalazi: nalaz rađen 22. 04. 2009 boja normalna viskoznost normalna aglutinacija ne ph 7.2-7.88.00 leukociti <1x106/ml 0.0 okruglih ćelija<5x106/ml 2.5 apstinencija 2-5 dana 4 ref vrednost vitalnost (% živih po hos) 68 >75 koncentarcija (sperm. 106/ml 170.0 >20 volumen (ml.) 2.002 do 5 ukupno (106/vol) 340 > 40 pokretljivost spermatozoida br. X106/ml% ref vrednost u% brzo linearno 15. 09. 00 >40 sporo linearni ili nelinearni 28. 0 16. 0 5 na mestu 12. 0 7. 0 5 nepokretni 115. 0 68. 0 <50 morfologija spermatozoida /100% normalni 48.0 abnormalnih 52.0 makrocefalni 6.0 okrugla glava 2.0 elongiran 15.0 amorfni oblik 4.0 citoplazmatski ostatak 11.0 nepravilnosti repa 6.0 astenoterato nalaz rađen 28.04.2009 uradio je labar. Izveštaj hematoloških analiza i tu je sve u okviru granica normale sem% lym koji je 42.2% a reference su 20.0-40. Nalaz mikrobiološkog pregleda: 1) urinokulture: 1-2 leukocita, bakterije nisu iskultivisane. 2) uretatni bris dif metoda: 50epitelnih ćelija, fluorescentnih telašaca nema, chlamydiae trachomatis je negativan, nakon inkubacije od 48h, myxoplasma hominis i ureaplasma urealyticum nisu iskultivisane. 3) glukose: 5.3 mmol/l ref. Vrednost 3.3-6.1 4) herpes 2 igg: negativan nalaz rađen 08.05.2009 mikroskopski pregled: spermatozoidi. Do 5 leukocita kulturom: nakon inkubacije od 48 sati gljivice iz roda kvasca nisu iskultivisane, iskultivisana je e nterococcus spp. U većem velikom broju. Antibiogram lek 12 penicilin s ampicilin s amoxiclav s tetracycline s ofloxacin s norfloxacin s ciprofloxac s nitrofurantoin s s –sensitivan –antibakterijski efekat se postiže prosečnim dozama moje pitanje je da mi objasnite kakve su šanse za začeak trudnoće sa ovakvim nalazima? Šta znači astenoterato? I enterococcus spp da li je moguće da je ova bakterija uzrok takvom nalazu spermograma i da li možda i ja imam tu bakteriju? Pošto sam ja uradila kod ginekologa pap test, bakteriološki nalaz i chlamydiae i svi nalazi su bili u redu da li bi trebalo da tražim analizu na tu bakterij pošto je suprug ima?
    S poštovanjem unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovani,
      dijagnoza vašeg supruga označava smanjenu pokretljivost (svega 15% je progresivno pokretno) i veći broj nenormalnih oblika spermatozoida, što može biti prepreka spontanoj koncepciji. Povišene vrednosti limfocita u diferencijalnoj krvnoj slici mogu ukazivati na neku virusnu infekciju (opštu ili lokalnu) kod partnera (moguće i kod vas). Što se tiče enterokoka, vi ste radili cervikalni bakteriološki bris, ali su nalazi negativni. Ipak, koristite ako ništa drugo ono vaginalne tablete geonistin ili polygynax.
      Pozdrav, dr Mitreski

Komentari na pitanje: #29690

    • Dobar dan ovako zanima me ako je nalaz pozitivan na bris uretre ureaplasma yrealyticum i pise u vecem broju od 100. 000 ccu u ml dali mi se moze objasnit sta bi to moglo biti. Hvala