Pozdrav,
Zanima me da li
prilikom prenatalnog utvrđivanja očinstva ima veze
kada se uzima uzorak? I da li to može da ima nekog uticaja na rezultat testa? Negde sam čuo da postoje određeni periodi kada to može da se radi (7-ma, 16-ta nedelja) i da u nekim periodima postoji
mogućnost kontaminacije uzorka, koji dovodi do ne tačnih rezultata. Molim vas da mi to malo pojasnite, kako tu stoje stvari.
Hvala unapred.
Poštovani, Prenatalno utvrđivanje očinstva radi se
uzorkovanjem tkiva ploda i njegovim upoređivanjem sa potencijalnim ocem. Tkiva ploda uzimaju se ili
biopsijom horiona početkom trudnoće ili amniocentezom (16. Nedelja). U oba slučaja uzorak može da se kontaminira i majčinim ćelijama, jer se prolazi kroz njena tkiva, ali dobijeni rezultat analize takođe se može uporediti i sa genotipom majke, tako da ne bi trebalo da bude problema. Vaše pitanje više je za genetičara koji se bolje razume u finije detalje postupka.
Pozdrav.
Pitanje broj: #29356
Zanima me da li prilikom prenatalnog utvrđivanja očinstva ima veze kada se uzima uzorak? I da li to može da ima nekog uticaja na rezultat testa? Negde sam čuo da postoje određeni periodi kada to može da se radi (7-ma, 16-ta nedelja) i da u nekim periodima postoji mogućnost kontaminacije uzorka, koji dovodi do ne tačnih rezultata. Molim vas da mi to malo pojasnite, kako tu stoje stvari.
Hvala unapred.
Prenatalno utvrđivanje očinstva radi se uzorkovanjem tkiva ploda i njegovim upoređivanjem sa potencijalnim ocem. Tkiva ploda uzimaju se ili biopsijom horiona početkom trudnoće ili amniocentezom (16. Nedelja). U oba slučaja uzorak može da se kontaminira i majčinim ćelijama, jer se prolazi kroz njena tkiva, ali dobijeni rezultat analize takođe se može uporediti i sa genotipom majke, tako da ne bi trebalo da bude problema. Vaše pitanje više je za genetičara koji se bolje razume u finije detalje postupka.
Pozdrav.
Pregledajte odgovore po oblastima