Poštovani doktore,
    Želela bih da mi objasnite šta znači displazija, konkretno kad su dojke u pitanju.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 21. 05. 2009.
    • Poštovana,
      To je naziv za promene na ćelijama koje nisu karcinomske ali se mogu razviti u karcinom. Ona označava da na ćelijama postoje promene u odnosu između veličine jedra i citoplazme, obojenosti jedara, uvećana jedra, povećan broj mitoza-ćelijskih deoba, koje ukazuju da se u tkivu dešavaju oštećenja uzrokovana prisustvom nekog infekta. Mogu biti lakog, srednje teškog ili teškog oblika, a ukoliko se ne izleče mogu preći u karcinom. U oko 70% slučajeva kada se govori o displaziji na dojkama radi se o fibrocističnoj displaziji, koja je benigna promena, ali se mora redovno kontrolisati. Većina žena sa krupnim dojkama ima ove promene, tj one su veoma česte.
      Pozdrav.

Komentari na pitanje: #29353

    • zivkovic marina 08. 10. 2014.

      Sta znaci teskostepena displazija na grlicu materice, radjena mi je biopsija, hvala