Poštovani,
    Biopsiskim nalozom mi je potvrđen čin 3, doktor mi je rekao da se spremam za operaciju, što pre to bolje. Ginekolog mi je objasnio šta podrazumeva ta operacija ( konizacija) i da se ne brinem da će sve biti u redu. Imam 31 god, jedan porođaj i mnogo mnogo se brinem zbog takvog nalaza. Brinem se i šta će pokazati nalaz kada se ranica bude uklonila. Da li će sve biti u redu? Da li sam ja posle ove operacije izlečena? Kolike su šanse da će kako doktor kaže, ukoliko rezultat ne bude u redu, morati da mi odstrane celu matericu. Molim Vas da mi odgovorite! Jako sam zabrinuta!
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 21. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko rezultat patohistološkog nalaza po konizaciji bude isti kao i onaj dobijen biopsijom, bićete izlečeni, ali, ukoliko dijagnoza bude drugačija možda će trebati i dodatna operacija. To ne znači da će Vam se morati vaditi materica, možda će biti dovoljna rekonizacija. U svakom slučaju obzirom na dosadašnje iskustvo nalaz ne bi trebalo da bude puno gori, ukoliko je bioptički materijal uzet kako treba. Najgore što može biti je ca in situ ( ograničeni karcinom) ili mikroinvazivni ca, a i oni se rešavaju konizacijom. Jedino što bi vam dodatno savetovala je da pre operacije uradite sve nalaze i utvrdite koji je razlog doveo do takvog oštećenja grlića (vs, cervikalni bris na bakterijsku kulturu, mycoplasmu, ureaplasmu., chalmydiu, herpes genitalis, humani papiloma virus) i infekcije izlečite (i vaš partner), kao se ne bi dešavalo da i kasnije imate probleme (nekada se pacijentkinjama radi i konizacija i rekonizacija, pa pa bris ponovo bude III grupa).
      Želim Vam svaku sreću.