Poštovani,
    U zadnjih tri meseca tokom seksualnog odnosa dolazi do krvavljenja, koje nije obilno i ne dešava se svaki put prilikom odnosa, ali me to jako brine. Prilikom odnosa ne osećam nikakav bol, menstruacije su mi normalne kao i uvek. S vremena na vreme osetim neki mali bol u malom stomaku. Prošle godine sam radila papa test, ultrazvučni pregled, ginekološki pregled i sekret, sve je bilo u redu, s tim što mi je ginekolog rekao da vidi neku malu ranicu na materici i rekao da je verovatno bezazlena i prepisao mi je da stavljam propolis vaginalete 10 dana. Interesuje me zbog čega se javlja krvavljenje? Da li to ima veze sa tom malom ranicom koju je ginekolog video? Koje preglede treba da obavim?
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 14. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Moguće je da je infekcija koja je dovela do nastanka ranice na grliću uznapredovala (ranica je uvek znak hronične upale grlića i ne treba je kontrolisati već je lečiti, a najbolja terapija je njeno zamrzavanje ili spaljivanje. No pre nego što to uradite uradite sve analize (vs, pap, cervikalni bris na bakterijsku i gljivičnu kulčturu, mycoplasmu, ureaplasmu, chlamydiu, herpres genitalis, humani papiloma virus). Potrebano je lečiti infekciju a ne njenu posledicu - tj. ranicu, iako i nju morate otkloniti. Ako samo otklonite ranicu a ne sanirate njen uzrok ista će vam se posle izvesnog vremena vratiti. Terapija uvek treba da obuhvati oba partnera, jer ako delite krevet, wc... Delite i mikroorganizme koji su do upale i doveli. Ako se leči samo jedan od partnera prvim nezaštićenim odnosom se svi problemi vrate. Uz lečenje ranice mora se kod oboje sprovesti i adekvatno lečenje uzročnika, u protivnom ranica progredira najpre u displaziju, (prvog, drugog ili trećeg stepena - cin I, II ili III, pa u lokalizovai karcinom (ca in situ), pa u mikroinvazivni, a zatim i invazivni karcinom sa metastazama, kada je lečenje veoma komplikovano. Nemojte to dočekati. Javite se hitno na pregled. Krvarenja po odnosu najčešće su veoma opasna. Inače drugi uzroci krvarenja mogu biti polipi - benigne izrasline u sluznici materice, miomi, takođe benigne promene, upala, ciste na jajnicima, ali i nešto mnogo ozbiljnije. Kada imate ranicu na grliću ne možete se kontrolisati jednom u godinu-dve već najmanje svakih 6 meseci uvek uz uzimanje brisa na maligne ćelije-pap. Hitno kod lekara. Srećno. Nadam se da vas nisam puno uplašila. Moguće je da je u pitanju bezazlena stvar, ali nemojte oduglovačiti sa pregledom za svaki slučaj. Sanirajte sve probleme da budete mirni i sigurni u svoje zdrvstveno stanje.
      Srdačan pozdrav.