Pošituvan doktore!
    Ve molam za sovet. Imav rhinitis allergica opstukcija na pluka. Lezev vo bolnica primav sistemi, a potoa mi dadena slednata terapija (me ispustija na 30.03.2009 god.) sprray flihonase 1x2 inh vo nos, tableti claritromicin 250mg 2x1 samo edna nedela, tableti cetirizin 1x1 navečer gi primam može od mart mesec. Tabl. Aminophillin 2x1/2gi primav do 15 april. Tabl. Pronison po doricek samo 6 dena, spray flihotude 125 2x2 inh, spray ventolin po potreba. Na 27.04.2009 pravev test za bremenost, posetiv ginekolog na 30 april i mi kaza 5 nedela bremenost. Samo što go napraviv testot vednas prekinav so terapijata. Ginikologot mi reče da počekame do 8 nedela pa da vidime. Jas i kazav što sum primila ama ne sum znaela za bremenosta i sega ne znam da li da se raduvam oti mi veli nie so partnerot da odlučime da li da abortiram oti vo privite mececi ne pozelno primanje na nikakva terapija, oti se mozni posledici po plodot. Uzasno sum tazna, prva bremenost mi e kakov e rizikot od primanjeto na ovie lekovi. Od kaj 10. 04 sum samo na slednata terapija spray flihotude, flihonase i cetirizin do 27.04 koga i doznav deka sum trudna. Kaki posledi se mozni od primenata na lekovite koi gi spomnav? Za kakov vid stanuva zbor? Nisto ne me raspolozuva. Čekam da dojde 20 za da odam na kontrola. Kakvi komplikacii može da nastanat vo tekot na razvojot na plodot?
    Odnapred blagodarna.

    Odgovoreno: 07. 05. 2009.
    • Poštovana,
      lekove koje pominjete su specifični za oboljenje koje imate i na pitanja koja postavljate najbolje će vam odgovoriti vaš ordinirajući pulmolog. Ukoliko želite detaljnije informacije, sve što želite saznati možete pročitati na sajtu safefetus. Na ovom sajtu imate informacije o veoma velikom broju lekova i njihovom uticaju na plod. Ukucajte fabričko ili generičko ime leka (ono ispod glavnog imena) i dobićete informaciju.