Poštovana,
    Da li je hpv vakcina za devojčice bezopasna po zdravlje, i što ako se ta vakcina ne primi?
    pozdrav

    Odgovoreno: 27. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Ovde Bam prilažem informaciju o vakcini australijskog nacionalnog saveta. Postoje 2 tipa vakcine: gardasil vakcina štiti od 2 visoko rizična (16 i 18) i 2 nisko rizična tipa virusa (6 i 11), dok cervariks štiti samo od prva 2 tipa. Ono što je bitno je da ne postoji unakrsni imunitet posle vakcinacije, tako da se može inficirati svim dreugim tipovima a njih ima oko 130, dakle imunizacija ne predstavlja kompletnu zaštitu i dalje se treba čuvati da se infekcija ne dobije. Sledi informacija: hpv  (human papillomavirus) je ime za grupu virusa koji izazivaju bradavičasta izbočenja na koži (skin warts) , bradavičasta izbočenja na polnim organima (genital warts), i neke vrste raka. Hpv infekcija je obično bez simptoma i može se preneti prilikom polnog odnosa, genitalnim kontaktom (preko kože) sa osobom koja ima virus. Dve vrste hpv virusa uzrokuju do 80% slučajeva raka grlića materice u australiji. Vakcina je vrlo efikasna u sprečavanju dva glavna oblika hpv infekcije. Hpv vakcinacija je najefikasnija ako se da devojkama/ženama pre nego budu izložene virusu. Hpv vakcinacija kompletna hpv vakcinacija sastoji se od 3 injekcije koje se daju u periodu od šest meseci. Hpv vakcina se može dati u isto vreme sa drugim vakcinama koje se daju adolescentima (hepatitis b, varicella, chickenpox), kroz program vakcinacije u nsw (nsw adolescent vaccination program). Neželjeni efekti vakcine? Neželjeni efekti hpv vakcine su blagi i to je obično bol, otok i crvenilo oko mesta uboda. Ozbiljni neželjeni efekti su veoma retki.