Poštovani,
    Pisala sam Vam prije 15-20 dana ali nisam još dobila odgovor. Evo opet mog nalaza uzv dojki: "u dojkama prisutni znaci fibrozne dijelom fibrolipomatozne displazije sa proliferacijom vezivne strome i još sačuvanim glandularne forme plakovima na pritisak sonde pokretnih. Pregledom ne detektujem zone eho izmijenjene strukture sumnjive na tu promjene. U obije axili nisam našao postojanje uvećanih lgl. Dg: dysplasio fibrosa mamae bill. Dat savjet o samokontroli, povremena eho kontrola". Doktor je prokomentarisao da je displazija vjerovatno rezultat hormonske neravnoteže i rekao da ona nije ništa neobično i zabrinjavajuće, posebno za moje godine. Imam 35 godina, jedno dijete od 3 godine (dojeno prva 3 mjeseca), uglavnom uredan m. Ciklus, u porodici nije bilo ozbiljnih oboljenja. Možda je dobro da napomenem da sam negdje od novembra do kraja januara imala poremećen menstrualni ciklus, ali se od tada vratio u normalu. Molim Vas da mi odgovorite da li zaista nemam razloga za brigu, da li displazija može da se izliječi ili prođe sama od sebe i da li me ona svrstava u rizičnu grupu za ozbiljnije oboljenje?
    Hvala unaprijed.

    Odgovoreno: 27. 04. 2009.

Komentari na pitanje: #27450

    • Sandra Simic 28. 06. 2011.

      Iznad desne dojke vec neko vrijeme mi se pojavila neka zlijezda da kazem malo tvrdja i veca koja je pocela da me zabrinjava. Otisla sam kod dr. I dala mi je da uradim ultrazvuk dojki. Nakon ultrazvuka dr. Je rekla da nije nista zabrinjavajuce vec da dolazi do promjena dojki u odredjenim godinama zivota i da je to razlog pojave zlijezde. Imam 37 godina i nalaza je znaci fibrolipomatozne displazije. Interesujeme da li je nalaz za brigu ili je to nesto zaista normalno kod svih zena u tim godinama? Unaprijed zahvalna!