Poštovani,
    Prvo da zahvalim na korisnim savetima što ste mi pružili tokom trudnoće. Porodila sam se 22.03. prirodnim putem, sve je prošlo u najboljem redu. Brzo sam se oporavila. Krvarenje je prestalo, pa me interesuje kad bi trebalo da očekujem prvu menstruaciju, bebu dojim i dohranjujem po potrebi. Pošto sam imala višak kilograma pre trudnoće, a u trudnoći sam se ugojila 7 kg, pre trudnoće sam imala neredovne i bolne menstruacije sa odlivima, imam blago pojačanu maljavost, koje kontracepcivno sredstvo mogu da koristim i koje mi preporučujete. Naravno ništa ne bih uzimala na svoju ruku, bez konsultacije sa ginekologom, ali me zanima Vaše mišljenje. Imam 27. Godina.
    Hvala unapred. Pozdrav.

    Odgovoreno: 27. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Prva menstruacija po porođaju je vrlo individualna. Neko dobije već posle 6 nedelja, a neko ne dobije ni po godinu dana. Dok dojite verovatno je nećete dobijati, mada pravila nema. To što nemate menstruaciji naravno ne znači i da ne možete da zatrudnite, pa ako nemate ciklus idite svaka 3-4 meseca na UZ pregled. Što se kontracepcije tiče, dok dojite oralna kontracepcija ne dolazi u obzir. Po prestanku laktacije možete koristiti npr diane 35 on je dobar i za maljavost. Ukoliko želite raniju kontracepciju a koja Vam može istovremeno biti dobra i za vaše odlive i bolove pri menstruaciji aplikujte mirena spiralu.
      Pozdrav.