Poštovanje doktorka,
    Zamolila bih Vas za mišljenje. Oko godinu dana ja i moj muž pokušavamo da zatrudnim, pa smo zbog toga počeli sa proverom našeg zdravlja. Poslednji test je bio provera polnih hormona (mojih) rezultat je sledeći: stradiol (u pg/ml) 42, 2; progesteron (ng/ml) 1, 3; lh (u/l) 5, 2; fsh (u/l) 8, 3; prolaktin (ng/ml) 44, 1; testosteron (ng/ml) 0, 3. Krv sam dala drugog dana ciklusa oko 8h a čitala sam da ovaj hormon može ujutro biti povećan, da li je to tačno? Dr. mi je spomenula, pošto me je pregledala sondom - folikul je bio pukao, da sam možda bila pod stresom dok sam davala krv, pa je vrednost zbog tog trenutnog stresa porasla, da li to može biti uzrok tako povećanog prolaktina? Mada sam ja po prirodi nervozna osoba, i večito kuburim sa težinom, mršava sam. Doktorka (ginekolog) mi je zbog povišenog prolaktina prepisala bromokriptin. Kasnije sam čitala razne komentare u vezi ovog leka, žene su uglavnom loše podnosile lek i imale mučninu, vrtoglavicu, nizak pritisak... Ja sam jutros počela sa terapijom (3-4 dana pijem ujutro i uveče po 1/4 leka, a kasnije povećavam dozu postepeno) i ne osećam se loše, možda sam malo pospanija nego inače... Da li biste mogli da prokomentarišete nalaz, kakve su ostale vrednosti hormona? Da li da uradim pregled štitne žlezde... Tj. da proverim kompletno hormone, šta da radim... Šta još da proverim jer me sada brine povišen prolaktin, čitala sam da može biti uzrok i drugih jako jako ozbiljnih bolesti... Doktorka mi je rekla da ću verovatno biti potrebne i 2 kutije ovog leka, da bi vredost bila u dozvoljenim granicama, ako sada ne ostanem u drugom stanju...
    Hvala Vam unapred za odgovor, veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 23. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Ostali hormoni su Vam za menstrualnu fazu uredni. Ako dobro tolerišete lek koristite ga, prolaktin će se vratiti u normalne granice. I nemojte praviti dete već vodite ljubav, zato ste se udali. Verujte mnogo se lakše zatrudni.
      Pozdrav.