Zdravo,
    Javljam vam se po prvi put u nadi da ćete me posavetovati u vezi mog problema. Već godinu i po dana sam u braku i aktivno pokušavam da ostanem u drugom stanju, imam 26 god a takođe i suprug. Bila sam već kod dva ginekologa i kod mene je što se tiče ultra zvuka sve u redu, brisevi na hlamidiju, ureaplazmu i jos jedan bris ne mogu da se setim imena su bili negativni, međutim folikuli su mi slabi pa sam koristila klomifen od 100 mg jednu tabletu od 50 mg sam pila ujutru a jednu uveče, od 5 do 9 dana menstrualnog ciklusa i naravno pratila sam ih ultrazvučno svaki drugi dan od 10 dana ciklusa. Prvi put došlo je do njihovog pucanja tek 22 dana kada su bili veličine 30 mm i to uz pomoc 2 pregnila prvi sam primila 20 dana i to od 10 000 ij i nisu pukli pa sam posle dva dana primila istu dozu posle koje su pukli. Međutim taj mesec sam dobila tačno na dan inače meni su menzisi uvek na vreme dobijam na 30 dana i bezbolne su. I tog meseca sam od 5 dana opet uzimala klomefin i opet pratila ultrazvučno od 10 dana. Međutim pošto sam morala promeniti ginekologa moj sadašnji lekar mi je pratio folikulometriju taj mesec i on mi je dao pregnil od 5000 ij 16 dana ciklusa kad su folikuli bili preko 24 jer on kaže ako dobijam na 30 dana meni ovulacija mora da bude na 16 dan od ciklusa. Međutim opet sam dobila menzis i to tačno na dan, lekar mi je preporučio da ovaj mesec budem bez klomefina i evo danas mi je 10 dan ciklusa i imam 2 folikula na levom jajniku od po 13.5 i 14mm i jedan na desnom od 13 mm. Inače da ne zaboravim kod supruga je sve u redu spermatogram je normospermija. Pitam za vas savet šta da radim dalje ako mi i sada ne uspe dokle da pijem ovu terapiju kad očigledno nije do toga, molim za vaš iskreni savet.
    Unapred zahvalna Maca.

    Odgovoreno: 09. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Preporuka je da se više od 6 puta ne pokušava sa klomifenom. Ukoliko ne uspe ovoga puta, preporučujem vam na popričate sa doktorom kako bi probali sa stimulacijom ovulacije folikulostimulirajućim hormonom.