1. Lekovi i prerani porođaj

    Pitanje broj: #143238

    U 35. sam nedelji trudnoće. Imala sam blag menstrualni bol i periodične bezbolne kontrakcije na deset minuta nakon čega mi je prepisan utrogestan 2x200, nifelat i magnezijum, i mirovanje i ležanje na strani. Dan pre toga druga doktorka, na redovnoj kontroli, mi je rekla da je beba spremna za porođaj i da ne treba da uzimam terapije osim magnezijuma. Da li nifelat i utrogestan mogu nekako da utiču na porođaj i bebu i da li je previše opasno za bebu ukoliko bih se porodila pre 37. nedelje? Na svim dosadašnjim kontrolama, sve je bilo u savršenom redu, bez ikakvih problema.

    Odgovoreno: 04. 01. 2016.
    • Poštovana,
      Tokolitička terapija (utrogestan) se može i ima smisla ordinirati do 37. nedelje trudnoće, tako da Vam savetujem da utrogestan i magnezijum koristite, kao i da mirujete, naravno uz pojačan medicinski nadzor. Što se tiče nifelata, porazgovarajte sa doktorom zašto Vam je savetovan. Ukoliko imate hipertenziju (povišen arterijski pritisak) možda je čak potrebna i hospitalizacija radi intenzivnije kontrole. To opet zavisi od procene lekara.