Imam 30. Godina. Ustanovljena endometrioza na desnom jajniku 78mm, na levom 63 mm. 2 lekara su mišljenja da je obavezna laparoskopija, koja je i zakazana za 16. 10. 2015. U vezi sam 6 godina. Od trudnoće smo se štitili prekidom snošaja. Nikad nismo ''pokušali praviti bebu'', pa ni ne znam da li mogu ostati u drugom stanju, iako lekari kažu da u ovom stanju teško mogu do začeća. Moje pitanje je da li pokušavati trudnoću prirodnim putem. . . Pa onda operacija, ili operacija pod obavezno? Mi smo spremni za trudnoću ali mi je malo čudno što mi niko nije ni postavio pitanje da li sam pokušavala da ostanem u drugom stanju. . . Molim za savet, datum se bliži, a mi sluđeni.

    Odgovoreno: 01. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Vi imate ciste na jajnicima koje su većeg promera pa bi i da dođe do trudnoće mogle predstavljati problem u trudnoći. Mogle bi da izazovu bolove u trudnoći, krvarenje u trudnoći, da dostignu još veći promer i vrše pristiak na okolne strukture, da dovedu do prevremenog porođaja, itd. Zato ukoliko su vam ginekolozi indikovali operativno lečenje, savetujem vam da tako i uradite.