Na skrining testu krvi rizik da beba ima daunov sindrom je 1: 207 preracunat na dan skrininga. Preporucije se dalje ispitivanje. Rizik pojave daunovog sindroma u odnosu na starost majke je 1: 755 molim vas za vase misljenje i kolika je sansa da rodim dete sa tim sindromom sa obzirom da je treca trudnoca i da imam 26 g. Hvala

    Odgovoreno: 27. 03. 2015.
    • Poštovana,
      Skrining testovi na hromozomopatije koriste nam da bi odredili da li je fetus sa povećanim ili niskim rizikom za hromozomopatije. Ukoliko je izračunati rizik visok, odnosno u vašem slučaju 1: 207, to znači da će na 207 trudnoća jedna biti sa daunovim sy. Ukoliko ste u grupi sa povećanim rizikom to znači da je potrebno dodatno ispitivanje- jedna od invazivnih procedura- najčešće se radi amniocenteza čime se pouzdano određuje kariotip ploda.

      dr sandra radović