Postovani da li je ova racunica tacna? 1-4 nedelja = 1. Mesec 5-8 nedelja = 2. Mesec 9-13 nedelja = 3. Mesec 14-17 nedelja = 4. Mesec 18-22 nedelja = 5. Mesec 23-27 nedelja = 6. Mesec 28-31 nedelja = 7. Mesec 32-35 nedelja = 8. Mesec 36-40 nedelja = 9. Mesec

    Odgovoreno: 19. 03. 2015.
    • Poštovana,
      Starost trudnoće se računa prema dužini amenoreje, odnosno izostanka menstruacije kao i prema biometrijskim parametrima ploda koji se određuju u toku uz-čnih pregleda. U prvom slučaju uzima se u obzir 1. Dan poslednje menstruacije. Trudnoća traje 9 kalendarskih meseci, odnosno 10 lunarnih meseci, odnosno 40 nedelja, odnosno 280 dana (1 lunarni mesec ima 28 dana) . U akušerstvu se starost trudnoće izražava kroz broj nedelja trudnoće ili kroz broj lunarnih meseci trudnoće. Npr. Trudnoća stara v lunarnih meseci izražena u nedeljama trudnoće bi bila od 16-20 nedelje, x lunarni mesec bi odgovarao za 36-40 nedelje trudnoće,. .
      nadam se da će vam uz ovo obrazloženje "računica" biti malo jasnija.
      dr sandra radović