Moj kolposkopski nalaz je glasio: površina etrocerviksa prekrivena skvamoznim epitelom, sch+. Oko smu usko polje aw epitela sa finim mozaikom. Vulva i vagina bo. Pa ii grupa u razmazu prisutne ćelije skvamoznog epitela uglavnom gornjih slojeva, vs iii- epitelne ćelije, laktobacili, dosta leukocita, gram + bacili kako nisam dobila jasnije objašnjenje da li nalaz ima patološki karakter, ima li razloga za zabrinutost i da li je potrebno raditi neke dodatne pretrage ili preduzeti neke korake? Zahvaljujem unapred

    Odgovoreno: 19. 03. 2015.
    • Poštovana,
      S obzirom da su na kolposkopskom nalazu viđene kolposkopske slike mozaika i aw epitela koje govore u prilog hroničnoj upali grlića a da je pa ii gr i vs iii gr poželjno je da vam nadležni ginekolog ordinira antimikrobnu vaginalnu terapiju a zatim da uradite dopunske briseve, odnosno cb na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu koje spadaju u grupu seksualno prenosivih mikroorganizama a čije prisustvo može dati između ostalog i gore navedene promene na grliću. Naravno ako ste nekada imali kondilome (virusne bradavice) savetujem da uradite i hpv tipizaciju kako biste utvdili da li su pak promene na grliću izazvane virusnom infekcijom tzv. Humanim papiloma virusom (hpv) .
      dalji tretman zavisi od rezultata dopunskih analiza.
      dr sandra radović