Već više od godinu dana imam vaginalni svrab i svrab u području velikih usana. Sumnjalo se na prisustvo kandide, stoga mi je data terapija bez prethodno rađenog brisa, jer je ginekolog rekao da su to "tipični" simptomi prisustva kandide. Kako ništa od nekoliko terapija, uključujući i lavažu, nije pomoglo (budući da nije bilo reči o gljivičnoj infekciji) pre 2 meseca rađen je bris vulve, gde je pronađen enterococcus spp. u velikom broju. Dobila sam terapiju panklavom, međutim simptomi perzistiraju. Ponovo je rađen bris vulve, kao i bris cerviksa i bris vagine, a rezultati su sledeci: bris vagine-normalna vaginalna flora; bris vulve: - enterococcus spp. (antibiogram pokazuje senzitivnost na penicilin, ampicilin, vancomycin, linezolid); - streptococcus beta-haemoliticus grupa b (Agalaciae) , (senzitivan na penicilin g, ampicilin, cefaclor, erythromycin); bris cerviksa- enterococcus spp. (senzitivan na pebicilin, ampicilin, vancomycin, linezolid) . Molim Vas da mi kažete koliko je opasno prisustvo ovih bakterija, budući da se već više od godinu dana borim sa upornim vaginalnim svrabom. Ukoliko ne grešim, ove bakterije su normalni stanovnici vaginalne flore, ali njihovo povećano i uporno prisustvo me veoma zabrinjava. Dodala bih da partner nema sličnih tegoba, nije radio analize. Koristila sam i vaginalete na bazi korisnih bakterija (Vagisan), nekoliko kutija, međutim, kao što sam napisala, ništa ne daje dobre rezultate. Očajna sam i ne znam kako da resim uporan problem.

    Odgovoreno: 27. 04. 2024.
    • Poštovana,
      Potrebno bi bilo tražiti mišljenje drugog onkologa. Niko Vas ne može spečiti da sami načinite tražene analize, ali zvanično konzilijum na državnoj klinici ne može to da traži. Posavetovati se i sa zaštitnikom prava pacijenata nadležene bolnice, gde je nesporazum nastao.