Nedavno mi je pronadjen miom u materici velicine 54mm, prilikom ultrazvuka. Receno mi je da se treba operisati sto pre jer je veliki. Nije mi receno od kada je i da li je rastao sto sam i pitala da mi se objasni, ali nisu imali objasnjenje. Rekli su mi da moram da operisem sve, tj. I matericu i jajnike. Prilikom pregleda i ostalih analiza nije utvrdjeno nista na grlicu materice i na jajnicima, sve je u redu. Rekli su i da je to beningi tumor. Interesuje me da li cu moci voditi normalan seksualni zivot i koliko traje oporavak. Imam 45 godina. Da li je ipak potrebno da se ukloni sve ili moze da se operise samo miom. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 05. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Teško je reći od kada ga imate, verovatno dugo ali nije napredovao u rastu,. Pri operativnom zahvatu može se ukoloniti i sam miom bez vadjenja materice ali to zavisi prvenstveno od lokalizacije mioma tj da li su pristupačni op. Odstranjenju ili ne/blizina velikih krvnih sudova, i sl/ako su pristupačni op zahvatu mogu se otkloniti i laparaskopski. Postoperasvno će te moći imati normalan seksualni život,.