Postovani, pocetkom decembra otisla sam na pregled zbog bolova u maloj karlici. Na ultrazvuku na desnom jajniku nadjeno je sledece: “uz uterus heteroehogena formacija koja je jasno ogranicena 47x44x46, kapsuliran 1, 5 cm? (necitko) , tuboovarijalni complex, douglas sloboda, do: 26x17”. Krvna slika i sedimentacija bile su u redu, ca 125 u normalnim vrednostima. Terapija je bila marocen 250, hymoral i ginodaktanol (zbog sekreta) . Nakon terapije bolovi su prestali. Menstruaciju sam dobila 15. Xii (menstruacije imam svakog meseca, na 29-31/32 dana) . Pred kraj menstruacije osetila sam kao da se sa desne strane nalazi nesto naduto. Na kontrolnom pregledu na ultrazvuku te “fomacije” na desnom jajniku vise nije bilo, a jajnik je uvecan 42x24 i pise da je mikrocistican (levi normalne gradje, 32x14) . Materica je homogena, pravilna, nekad u avf, a nekad u rvf. Trenutno zbog sekreta pijem amoksiklav po antibiogramu i koristim macmiror vaginalete (u brisu grlica nadjene enterococcus spp u vecem broju) . Opet na ultrazvuku jajnika velicina desnog 39. 6x24. 6, bez formacija i na snimku se vidi 4-5 crnih tacaka (valjda grafovi folikuli – ako sam dobro razumela) . Ono sto me muci je povremeni, cesci ili redji osecaj bola sa desne strane (traje od 21/22. Decembra, nije jak, ali me brine) a redje i u boku, krstima. Zanima me da li to moze da bude neka naknadna upala ili posledica one “formacije” na jajniku ili je to nesto drugo. Sta dijagnoza za desni jajnik podrazumeva? Moze li to da predstavlja problem ako bih zelela da ostanem trudna? Unapred se zahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 05. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Po meni nalaz ultrazvuka vam je u granici normale,. Navedena simptomatologija sa desne strane može biti i posledica upale slepog creva ili pak neka infekcija urinarnih puteva/mc burnejeva i lancova tačka/prekontrolišite i leukocite i nalaz urina,. Ginekološki ste odlično lećeni.