Poštovani, ljubazno vas molim da mi odgovorite tačno na koji način se određuju plodni dani. Čitala sam mnoge knjige, priručnike i svako od njih govori drugačije. Molim vas da mi ako možete objasnite na koji način da znam kad su mi plodni dani, ovulacija. Npr. Konkretno na primjeru recimo jedna menstruacija je bila 19. Novembra a druga 20 decembra. E sad od kad su plodni dani i kad je ovulacije u navedenom vremenu? Hvala unaprijed!

    Odgovoreno: 24. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Un stabilnom menstrualnom ciklusu ovulaciju je očekivati od 11 do 16 dana od prvog dana menstruacije,. Ali ni to nije sigurno jer se ovulacija može pomerati i desno i levo od središnje linije,. Najbolji način za pračenje rasta i razvoja jajne čelije a samim tim i ovulacije je folikulometrija, ultrazvučna dijagnostika, kada od 11 dana od prvog dana mensesa se prati rast i razvoj jajne čelije i može se tačno ustanoviti, dan i sat ovulacije i preporučiti odnos kojim bi ostali trudni.