Postovani! Molim vas iskren odgovor-po kojem kriteriju ginekolozi odredjuju vrstu kontracepcijske pilule? Je li to jednostavno ugovor s farmaceutskom kucom ili nesto drugo? Naglasavam da sam zdrava i ne spadam u nikakvu skupinu s povisenim rizikom od tromboza i sl, nisam radjala, ne dojim, ne namjeravam imati djecu u skoro vrijeme, tako da to sigurno nije utjecalo na odluku. Naime, dobila sam recept i za triquilar i za yaz od 2 razlicita lijecnika, jer sam to zatrazila. U hrvatskoj je triquilar bitno jeftiniji (50% ) od yaza, pa vas ljubazno molim da mi pojasnite razliku (i da li ona opravdava cijenu) . Jasno mi je da je sastav drugaciji, s tim da mi se trofazne pilule cine slicnije prirodnom ciklusu hormona. Ja jednostavno zelim biti zasticena od trudnoce na sto zdraviji i prirodniji nacin (u smislu regulacije hormona) , a ako usput jos mogu proci jeftinije, zasto ne? Je li i u ovom slucaju-kolko para -tolko muzike? Mozete li mi razjasniti ovu nedoumicu? Unaprijed zahvaljujem

    Odgovoreno: 24. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Nije koliko para toliko muzike,. Zavisno od vaših godina ginekolog će odlučiti za koju vrstu kontraceptivnih tableta da uzimate,. U principu dana s se koriste kontraceptivne tablete zadnje generacije koje smanjuju prolazno telesnu težinusmanjuju maljavost i ćiner ten lepšim,. Najvažnije je da su to tablete sa minimalnom dozom estrogena, nije pogrešio ni jedaqn ginekolog, na vama je da se opredelite,. Pre uzimanja tavleta obavezno je napravitzi ultrazvučni pregled materice i dojki, papa bris, hepatogram i koagulogram,