Postovani, imam 42 godine, gojazna sam i nepusac. Imala sam jedan porodjaj u 29-oj godini i spontani pobacaj u 35-oj godini. Vec 4-5 godina imam problema sa ciklusom - menstruacije su oskudnije, a u poslednje vreme su se javljala krvarenja svetlije boje, u tragovima koja traju nekoliko dana, pa prestanu na par dana, da bi se opet nastavilo taka. Pregledima kod ginekologa nakon perioda posle takvih krvarenja, nalaz je uglavnom bio takav da se pojavljivala zadebljala sluzokoza materice, zbog cega je preporuka bila - uzimanje primolut nora 2x1 tableta od 16-25 dana ciklusa. Prva menstruacija nakon toga bi bila obilnija, a naredne uredne (preporuka bi bila - uzimanje primolut nora nekoliko meseci - uglavnom 3 ili cak 6 meseci) . Po prestanku uzimanja, nekoliko ciklusa bi bilo u redu, a zatim bi se ponovilo sve ovo sto sam prethodno napisala. Postoji li neki drugi nacin da se resi moj problem? Koliko dugo uopste moze da se uzima primolut nor, a da zbog toga nemam nikakvih problema? Da li je bolja varijanta uzimanje kontraceptivnih pilula i koje bi bile preporucljive, obzirom na moju gojaznost i godine? Brinu me porodicne predispozicije za kardiovaskularne bolesti i dijabetes (majka i njena braca) , kao i neke promene koje su vezane za poslednjih nekoliko godina - pojacana maljavost na licu (nausnice i na bradi) , proredjena kosa na prednjem delu glave, sto mi ukazuje na to da sigurno postoji neki hormonski disbalans. Postoji li mogucnost da se radi o policisticnim jajnicima? Nikada mi na ginekoloskim pregledima nije pominjao da postoji neki takav nalaz na jajnicima, osim sto je jedanput kod izostanka menstruacije utvrdjeno da imam "vodenu" cistu, koja je nakon terapije primolut norom i dobijanja menstruacije nestala. U kom periodu ciklusa je najbolje uraditi hormonske analize? Pretpostavljam da to mora da bude spontani ciklus, a ne ciklus posle uzimanja primolut nora. Izvinjavam se na preopsirnosti i unapred zahvaljujem na odgovoru. S postovanjem ana

    Odgovoreno: 21. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Moja vam je preporuka da uzmete iz krvi nalaz fsh/folikulostimulirajući hormon/i na osnovu samo tog hormona se može zakljućiti da li ste eventualno u premenopauzi ili ne,. Po vašem opisu tegoba vi ste ideqlna za aplikaciju hormonalne spirale mirena, koja bi rešila sve vaše probleme, ali se prethodno moraju uraditi papa bris i ultrazvučni pregled organa male karlice,. Napomena, mirenu mora aplicirati iskusni ginekolog.