Bila sam kod ginekologa zbog kašnjenja menstruacije. Uradila sam kompletene preglede, test na trudnoću, kolposkopiju papanikolau test, ultrazvuk. Konstatovala je da imam tri ciste, ali male (22 mm; 21, 5 mm i 15, 4 mm) doktorka je predložila da za svaki slučaj uradim ca 125. Rekla je da pored ove analize uradim i neki test, koji nije znala tačno kako se zove, koji se radi uz ca 125. Misli da se zove “h4” ili nešto slično i da će u laboratoriji znati. Naravno da ne znaju o čemu se radi. Možda vi znate na koji test je doktorka mislila ili mi vi predložite koje dodatne analize da uradim? Hvala

    Odgovoreno: 21. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Uz ca 125 antigen radi se i he4/humman epididymis protein 4/. To je novi tumor marker za promene na jajnicima i ne rade ga gotovo sve labaratorije,. Zajedno sa ca 125 antigenom daje takozvani roma algoritam/risk of ovarian malignancy algorithm/ i služi kao pomoćno dijagnostičko sredstvo u ranim stadijumima ovarijalne bolesti,.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #48506