Molim da mi pojasnite misljenje onkologa. Uradjena mi je nativna mamografija obe dojke 2007. G. Sa uputnom dijagnozom dysplasio mammae bill i radiolog je u nalazu naveo dojke predominantno fibrolipomatozne gradje sa ocuvanim glandularnim tkivom fibrocisticne gradje lokalizovanim centralno i u gsk obe dojke, skoro simetricno rasporedjenim tip acr sumnjive mikrokalcifikacije i tu senke se radioloski ne uocavaju. U prikazanim delovima aksila nema senki ln. Dd birads 2 ld birads 2. Preporuka naredna mamografija za dve godine uz komparaciju. U novembru sam uradila tu kontrolu i prilikom manuelnog pregleda lekar je napipao u gsk desne dojke jasno ogranicen tu promera do 12 mmu levoj dojci nema znakova tu. Aksilarno levo do 15 mm, desno do 10 mm. Uradjena je hitna mamografija i nalaz je sledeci- dojke su pretezno fibrolipomatozne, grandularno tkivo je oskudno sacuvano centralno i u gsk -acr2. Posebne tu senke i zone grupisanih mikokalcifikacija se ne diferenciraju. Koza i potkozni prostor slobodni. Axile slobodne. Bi-rads dd2 ld2 nalaz bez promene u poredjenju sa ranijim. Posle toga sam uradila uz na iors-u. Nalaz je sledeci - dojke su intermedijarnog tipa, bez izdvajanja solidnih tu i cista. Obostrano u aksilama prisutni su lipomatozno izmenjeni ln promera do 10 mm. Bi rads dd2 ld2. Dodatno sam uradila tu markere ca 15-3 9, 14 ca 125 8, 81 i ca-19-9 6, 13 medjutim cea je 3, 42. A to bi trebalo da bude gornja granica jer sam nepusac. Posle svega onkolog koji me vodi zakazao je kontrolu za godinu dana a to je decembar 2010. Obzirom na razliku u pregledu i na snimcima -mamografija i uz zbunjena sam jer kako sam informisana u nekim slucajevima mamograf neke tu promene ne otkrije. Moj lekar smatra da ne treba raditi dodatne analize kao sto je biopsija a ja, kako nisam zdravstveni radnik ostajem zbunjena, koja je to analiza najpouzdanija za rano otkrivanje tumora dojke jer jedino sto ja mogu da uradim je odlazak na redovne kontrole kako i radim. Napominjem da je od januara ove godine menstrualni ciklus poceo da bude neuredan. Prva menstruacija je u 12, 5 g. A u porodici nema tu dojke. Pre 6 godina su mi na mr pregledu pronasli multiple hemangiome jetre uz komentar da to ne treba nista posebno da brine jer mnogi ljudi to imaju a da i ne znaju i da to ne stvara nikakve smetnje. Hipertenziju drzim pod kontrolom - tritace i concor - ukupni holesterol je 6, 5 a ostali nalazi su uredni. Visoka sam 168 imam 75 kg. Volela bih i vase misljenje. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 22. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Mislim da je kod vas sve veoma korektno odradjeno i da nema te tazlog za strah i zabrinutosst, morate imati poverenja u vceše lekare koji su vas veoma dobro ispitali,. Poslušajtre savet onkologa a jednom u 6 meseci ponovite samo nalaz ca 15-3
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #48410

    • Radila sam magnetnu rezonancu dojke. Zaključak: BIRADS DD 2 LD2. Da li ima razloga za brigu? Unapred hvala i pozdrav.

    • Bojan Todorovic 10. 12. 2021.

      Hteo bih da pitam sta znaci bi rads dd2 ld3 radili smo biopsiju

    • Uradila sam mamografiju Nema promena..a napisano jevza ulz..dto imam zakazano.. Interesuje me ovo sta znaci BIRADLS DD2 Hvala..

    • Mozete li mi razjasniti nalaz, ovoliko nerazumljivih reči dodatno mi ulivaju strah: lipomatozna gradje acr 2. Rezidualno gladuralno tkivo koje je fibrocisično izmijenjeno je očuvano ck. U dojkama se ne vidi susp. Tu senke karakterišu u akcilama se vidi po nekoliko lipomatozoma iz lgl do 8mm. Birods dd-2 ld-2 unaprijed zahvalna