Imam miome na materici velicina muske pesnice da li mogu da se lece, imam 53 godine i jos uvek imam menstruaciju. Ne bih zelela da se operisem premda mi neki lekari savetuju da se operisem neki ne. Sta vi mislite. Pozdrav!

    Odgovoreno: 07. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Obično sa prestankom menstruacionog ciklusa, tj ulaskom u menopauzu miomi prestaju da rastu,. Operisati ili ne,. Ako pričinjavaju poremečaj opšteg stanja, u smuislu anemije, slabosti srca onda operacija da, ukoliko nemate nikakve smetnje kada ih niste operisali do sada onda ne treba ni operisati,. Potrebna je samo kontrola mioma ultrazvukom da se vidi dfa li rastu ili ne, i da li ima degenerativnih promena u smislu nekroze3 unutar mioma, tada se operišu,. Miomi inaće izuzetno retko prelaze u zločudne4 tumore/sarkome/