Postovani, obracam vam se sa molbom sa savet. U 13 sam nedelji trudnoce i vec duze vreme imam problema sa pojacanim vaginalnim sekretom. Na redevnom ginekoloskom pregledu u dz konstatovana mi je v grupa vaginalnog sekreta i doktorka mi je preporucila terapiju orvagil vaginaletama i tabletama. Kako u upustvu uz ove tabelete pise da se ne preporucuje primena u trudnoci malo sam se zabrinula pa sam ponovila bris u jednoj privatnoj ordinaciji. Rezultat brisa je sledeci candida sp. (kvasnice iz roda candida) -vrlo mali broj i lactobacillus - normalna bakterijska flora. Rekli su mi da mi nije potrebna nikakva terapija. Medjutim, mene zabrinjava to sto mi je sekret i dalje obilan, zuckasto-zelenkaste boje i izaziva svrab i peckanje. Pored toga, vaginalni ultrazvuk mi pricinjava neprijatnost. Slicno se dogodilo i prilikom pokusaja odnosa sa partnerom (ulaz u vaginu je bio bolan) . Zbog svega gore navedenog, zamolila bih vas da me posavetujete sta dalje da radim. Da li je potrebo da ponovim alanize brisa i ako jeste koje tacno analize da uradim? Kako je moguce da brisevi koje sam do sad radila ukazuje na tako razlicite rezultate. Unapred hvala

    Odgovoreno: 26. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Gotovo je neshvatljivo da je u jednoj laboratoriji peta gerupa sekreta a u drugoj šesta, zašto? Zato što je peta gruša sekreta trihomonas vaginalis koji se isključivo prenosi polnim putem a šesta grupa su gljivice iz roda kandida,. , te je i terapija različita,. Ponovite bris u nekoj ozbiljnoj laboratoriji i pošaljite nam nalaz,. Inaće sada os 11 do 14 nedelje treba da uradite i ekspertni ultrazvučni pregled i double test iz krvi, tek toliko da vas podsetim ako vam to vaš ginekolog nije rekao