Postovani, mojoj majci koja ima 75 godina su na jajnicima otkrivene ciste. Pre mesec dana je bila na collor dopleru i tada joj je ginekolog rekao da dodje za 40 dana, uz napomenu da ako se ciste ne povuku, morace na operaciju (histerektomiju) . Radila je i tumor markere: ca-125 i ca 19. 9. Njihove vrednosti su u granicama normale. Ona je postala zabrinuta i depresivna. Sekira se kako ce preziveti intervenciju posto ima 75 godina i boluje od hipertenzije. Pitam vas, s obzirom na nalaze, da li je operacija pravo resenje zbog sigurnosti da se ciste ne pretvore u nesto gore ili postoji i neko alternativno resenje? Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 26. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Svaka druga cista će jednog dana iz dobročudnog preći u zločudni oblik, tako piše u udžbernicima ginekologije,. Te zato uz redovne kontrole ultrazvuka i kolor doplerab te tumor markera, može katkada i da se sačeka,. Konsultujte vašeg ginekkologa u vezi operacije laparaskopske ili u epiduralnoj analgeziji,. Uz obaveznu konsultaciju interniiste,.