Postovana, u aprilu sam imala missed oko 8-9 nedelje. Radjena je genetska analiza i u pitanju je bila trisomija 16 hromozoma. Uradili smo i muz i ja analize na bakterije (hlamidija, ureaplazma i micolplazma,. . .) i ja na viruse i svi rezultati su ok. Pre 9 godina takodje sam imala jedan missed (tad nije radjena nikakva analiza) a 2003 sam imala odrzavanu trudnocu ali pracenu od strane geneticara (radili aminocintezu) i sve je bilo ok, imamo zdravu devojcicu od 6 godina. Hteli bi smo jos jedno dete (uz podrazumevanu aminocinetzu) , muz ima 42 godine a ja uskoro 38. U medjuvremenu muz je dobio terapiju salofalkom (tablete) zbog atipicne kronove bolesti, i to treba da koristi narednih nekoliko meseci. Procitala sam na internetu da taj lek ima nekakvog uticaja na spermatozoide, ali nisam sigurna u kom smislu i da li moze da utice na deformocije ploda u eventulanoj trudnoci. Probali smo nekoliko zadnjih meseci ali nisam ostala u drugom stanju (za razliku od ranije kad nam je to odmah uspevalo) . Sad sam inace i zabrinuta zbog ove gripe i zimskog perioda, da li da odsutanemo od trudnoce do proleca (i zbog muzevljeve terapije) ili da odustanemo skroz, zbog nasih godina i loseg iskustva od ranije. Kakva je vasa preporuka? Unapred hvala,

    Odgovoreno: 26. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Kao prvo moja je preporuka da se javite genetičaru i da date krv na genetsko ispitivanje da bi se videlo da li je neko od vas nosilac nekog recesivnog gena na opisanu trisomiju,. Ne preporučuje se trudnoća u toku p
      terapije salofalkom,. Mislim takodje da sa trudnoćama u principu tr4eba sačekati do proleća dok ne prodje pandemija gripa,. Dakle da ponovimo prvo poseta genetičaru,.