Poštovani, vec dve godine mi je dijagnostikovan fibrom materice, tj. Fibrome utérine fundique koji se rapidno uvecava. Od prosle godine, tj. 19. 06. 2008, fibrom je bio 61, 6 x 49, 9 x 62, 5mm a ove godine, tj. 07. 07. 2009, fibrom je 7, 4 x 6cm, sto deformise liniju endometrija. Poslednjih 6 meseci imam vrlo obilna krvarenja i konstatovana mi je anemija. Ovaj mesec, posle menstruacije koja traje 6-7 dana, se krvarenje nastavilo. To je trajalo dve nedelje dok nisam otisla za lekarom opste prakse (posto ovde do ginekologa je skoro nemoguce doci, jer se ceka vise od godinu dana) , koji mi je dao hormonalnu terapiju, tj. Ovral 21 ( (norgestrel - éthinylestradiol) 2dana po 4comp. , 2dana po 3comp. , 2dana po 2comp. , 3dana po 1comp.) . Krvarenje se polako smanjuje, ali se pitam dali je bezbedno uzimati ovaj lek posto imam vec fibrom koji mi zadaje velike probleme, tj. Menoragiju, metroragiju, osecaj naduvanosti i osecaj pritiska na materici, kao i dyspareuniju. . . Molim vas recite mi sta treba da radim, obzirom na sve ove probleme. Ovde mi je ovaj opsti lekar predlozio hysterectomiju, ali ja se s tim ne slazem, obzirom da mi je biopsija endometrija bila u redu. Poznate su mi mnogo manje invazivne metode, kao sto je myomectomija, myoliza, embolizacija. . . Koja od ovih metoda, molim vas, dolazi u obzir u mom slucaju, tj. Koja je najmanje invazivna i ima najbolje rezultate. . . U nadi da cete mi uskoro odgovoriti, unapred vam se zahvaljujem. S postovanjem tatiana.

    Odgovoreno: 26. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Najbolja je preporuka da se operativno odstrani opisani fibrom i to laparaskopski, dakle kroz pupak, pri čemu će se ustanoviti da li se u celini može tumor odstraniti ovim putem, što ovisi od mnogih faktora ili će se pak operacijamorati završiti klasično,. Dakle javite se u bolnicu gde se rade laparaskopske operacije, sve ostalo je gubitak vremena i poremečaj vašeg opšteg stanja/snemija i dr/