Poštovani, u 16-oj godini života na institutu za majku i dete dijagnostikovali su mi hipogonadizam, kallmanov sindrom, jako redak poremećaj kod žena. Od 16-te godine uzimam cyclo progynova tablete i imam njima izazvana redovna menstrualna krvarenja. Naravno, ovulacija izostaje. Rečeno mi je da u svrhe indukcije ovulacije moram koristiti amp menopur i pregnyl, a u slučaju trudnoće tbl utrogestan 100mg. Moje pitanje je: da li je utrogestan neophodon tokom cele trudnoće i da li mozžda treba još neka terapija dodatno i da li u slučaju trudnoće postoji mogućnost da se i moje dete rodi sa istim sindromom? To su zapravo 3 pitanja. . . Unapred hvala na odgovorima.

    Odgovoreno: 26. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Utrogestan se koristi u prvih 12 do 14 nedelja trudnoće, kasnije postoje lekovi koji sprečavaju kontrakcije materice i na taj naćin sprečavaju prevremeni porodjaj,. Konsultujte genetičara u vezi naslednosti.