Imam dva pitanja: 1) išla sam pre 2 godine na hsg (zbog steriliteta) , a pre same procedure bilo je potrebno imati uredne sve nalaze. Svi brisevi su bili ok, osim brisa na ureplasmu – nadjena mi je ureaplasma urealyticum i dr. Mi je odredio terapiju dovicinom od 2 nedelje. Kontrolni bris sam radila samo 12 dana po završetku terapije i on je bio negativan, a onda kroz 8 dana mi je rađen i hsg koji je pokazao uredan rezultat. Moje pitanje: da li bi eventualno prisustvo neizlečene ureaplasme moglo da pokaže dobar rezultat hsg? To pitam jer me strah da je onaj kontolni bris rađen prerano i da je bio lažno negativan, a onda da su se ti mikrobi pojavili ponovo i da sam ih imala u momentu same procedure hsg-a. 2) pre nekoliko dana bila sam kod dr i ona mi je dala da uredim briseve, između ostalih i na ureaplasmu. I ponovo mi ja nađena ureaplasma urealyticum >10000. Ovaj put mi je dala da pijem hemomycin: prvi dan odjednom 4 kapsule, a drugi i treći po još jednu (i suprug takođe) . I to je to. Rekla da konrolni bris uradim tek za mesec dana. Moje pitanje: da li je terapija dovoljna, jer ne bih da mi se to previše oduži- mesec po mesec, a meni vreme za bebu prolazi? I dal`smem imati odnose od završene terapije (od 3 dana) pa do kont. Brisa (oko 25 dana) ?

    Odgovoreno: 20. 11. 2009.
    • Poštovana,
      U principu ureaplazma se leči po antibiogramu koji ste verovatno dobili i to sa dva antibiotika, prvo jewdan a potom drugi,. Mislim da je vaš prvi doktor dobro postupio i nemate razlog za zabrinutost, da li se tada i vaš suprug lečio,. Ja nikada ne dajem hemomicin u terapiji jer je to azitromicin koji proizvodi pliva iz zagreba pod imenom summamed,.