Poštovanje! Imam 25 godina i nikada nisam bila kod ginekologa. Ne zato jer me sramota gplotinje ili ne bih htjela ići, već zato što sam nevina i imam povećanu tjelesnu težinu (trenutno 90kg na 171cm) . Moj najveći problem su neredovite menstruacije (otprilike u 1 godini imam 5 puta menstruaciju) . Menstruaciju sam dobila sa 12 godina i razvila sam se (pojačano sam dlakava na područjima gdje su dlake i uobičajene) . Menstruacije nikada nisu bolne, traju 5 dana i zapravo uopće ne osjetim kada će doći. Otišla bih ovog trena kod ginekologa, ali ne znam što bi mi mogao raditi da utvrdi razloge izostanka jer me ne može vaginalno pregledati. Bojim se i toga da mi samo na kraju ne kaže da mi je to sve od debljine i da moram smršaviti. Toga sam i sama svjesna. Stalno sam na dijetama i počela sam se debljati kada sam ušla u pubertet, no do 18 godine sam bila normalne težine pa je ipak menstruacija kasnila. Molim vas, ako mi možete opisati što bi ginekolog trebao uraditi sve u mojem slučaju kada se pojavim prvi puta. Hvala

    Odgovoreno: 19. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Mislim da treba da razbijete strah od ginekologa, javite se nekom starijem ženskom lekaru u vašem gradu, i potrebno je da vam uradi ultrazvučni pregled sa punim mokračnim mehurom, dakle pre pretrage na jedan do jedan i po sat popijete jedan litar soka ili vode da bi mokračni mehur bio pun i da bi se mogli pregledati ginekološki organi, verovatno imate policistične jajnike ali to se uspešno leći, dakla, samo napred.