Postovani, interesuje me da li vakcina protiv sezonskog gripa negativno utice na plod u prvoj nedelji trudnoce? I da li se sondom vidi prohodnost jajovoda? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 18. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Vakcina se ne preporučuje u prvih dvanaest nedelja trudnoće,. Ultrazvučno se može videti prohodnost jajovoda ali samo ukoliko se poseban kontrast ubaci u matericu koji se prati ultrazvučnim pregledom vaginalnom sondom, veoma skup kontrast i kao rutinska metoda se retko radi,.