Poštovani, moja sestra ima 32 godine, troje dece (10 god, 2, 5 god i beba od 4 meseca) , i dijagnozu c53 – neoplasma malignum cervicis uteri, histopatološki nalaz - carcinoma planocellulare gradus ii ng2 invasivum cervicis uteri. Živimo u malom gradu, poslata je dalje na operaciju u beograd, klinički centar srbije, višegradska. Znam da je nezahvalno davati bilo kakve prognoze, ali vas molim da mi pojasnite koliko je intervencija invanzina, tj. Šta se sve odstranjuje i koliko obično traje boravak u bolnici u takvim slučajevima, da bi znali koliko će dugo biti odvojena od dece. Moji roditelji i ja smo u priličnoj panici, osim brige za njeno zdravlje, briga o deci je na nama, pošto ona putuje sa mužem. Ukoliko je poslednju trudnoću iznela sa karcinomom, tj. Da ga je imala a da nije ni znala, što je vrlo verovatno, moje pitanje je da li je beba (devojčica je u pitanju) na bilo koji način ugrožena, možda zbog hpv virusa, i šta treba preduzeti ako jeste. Napominjem da je u poslednje 3 godine imala 3 trudnoće, od toga je jedna završila spontanim pobačajem u prvom trimestru, znači, bila je redovno kod lekara, ali joj nije rađen papa test nijednom. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 16. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Verovatno če se raditi radikalna operacija sa odstranjenjem materice, jajnika i limfnih žlezda,. , eventualno posle ili neki autori rade i hemoterapiju, tj citostatsdku terapiju,. Prognoza je stvarno nezahvalna, oporavak dugotrajan, a njena beba je bezbedna,.