Imam 37. Godina i od skora imam problem sa menstrualnim ciklusom, naime pre skoro dve godine sam dozivela stres za koji mislim da je i uzrok moga stanja. Oduvek sam imala redovnu menstruaciju ali mi je nakon stresa, otprilike godinu dana nakon toga, poceo problem. Najpre sam u avgustu prosle godine krvarila, ne obimno 26. Dana, javila sam se doktoru ali nista nije nadjeno. Godinu dana nakon toga, tacnije u septembru ove godine mi je kasnio ciklus deset dana pa sam ponovo dobila redovno. Ciklusi mi traju nekih 5-6 dana sto mislim da je u redu ali me brine to sto imam utisak da nisu istog intenziteta kao pre stresa, dva dana obimnije krvarenje a ostalih tri cetiri u smanjenom obimu. Interesuje me dali je to posledica stresa i dali je moguce normalizovati sve, jako se plasim da ce opet da dodje do poremecaja, a smojom reakcijom mogu samo da pogorsam svoje stanje jer sam takav emotivac i panicar. Uz sve to imala sam bol u glavi, tacnije u potiljacnom delu samo kad se nadjem u nekoj neprijatnoj situaciji za mene. Mislim da mi je posledica stresa i to jer sam tek nakon toga osetila i te tegobe, nervoze, straha od nepoznatog, uznemirenost pa cak i depresije. Molim za pomoc, kom lekaru da se javim i od cega da pocnem?

    Odgovoreno: 16. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Stres je največi neprijatelj u regulaciji menstrualnog ciklusa, mislim da vam se sada regulisao menstrualni ciklus, u ginekologiji je sve u granici normale što se javlja od 25 do 40 dana, a ciklusi obilčno traju 3, 5 do 7 dana,. Mislim da treba da se javite psihijatru.