Ulaskom u 8. Mesec trudnoće izgubila sam plod. Urađen je hitan carski rez. Obdukcijom ploda, nađeni su znaci mrtvorođenosti, početni znaci autolitičkih promena kože i svih organa i tkiva, opšte mnogokrvnosti i totalne bezvazdušnosti pluća. Maloformacije ploda nisu nađene. Ph nalaz je sledeći: - -posteljica prečnika 16 cm, sa paramarginalno smeštenim pupčanikom dužine 22 cm i okolnim plodovim ovojcima. Pupčanik je odgovarajućih makroskopskih karakteristika. Plodovi ovojci su zadebljali i zamućeni. Površina kotiledona je najvećim delom očuvana, na poprečnim presecima tamnocrvene boje i sunđeraste građe. . . Zatim sledi: -plodovi ovojci su delom hijalizovani i infiltrovanigranulocitima u rakastom rasporedu a što odgovara amniomitisu, horionske resice su adekvatne arborizacije i vaskularizacije za gestacijsku dog sa izrazito hiperemičnim krvnim sudovima te povećanim brojem sinicijalnih čvorova. Pupčanim sadrži 3 krvna suda. Bila bih vam izuzetno zahvalna ukoliko bi mogli da mi bar donekle protumačite ovaj ph nalaz, dok čekam termin za odlazak kog svog ginekologa. Pozdrav

    Odgovoreno: 29. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ništa posebno,. Verovatno se radilo o nekoj infekciji koja je prošla neprimečeno a koja je dovela do amnionitisa dakle upale plodovih ovojaka, trebalo je uraditi uii genetsko ispitivanje ploda,.