Poštovani doktore todorović! Imam 30 godina i uredne menstrualne cikluse (27-29 dana i krvarenje 5-6 dana) . Poslednjih 12 meseci, neposredno pre menstruacije (tačnije 5 dana pre) , dolazi do oskudnog krvarenja (braon boja) koje traje po tri dana nakon čega usledi redovna menstruacija. Tokom tih 12 meseci ciklusi su mi kraći (24-26 dana) a krvarenja traju po 4 dana. Redovno idem na preglede, papa je negativan a stepen čistoće 2. Inače nemam nikakvih drugih tegoba. Molim vas da mi odgovorite o čemu se radi i imam li razlog za zabrinutost? Hvala

    Odgovoreno: 26. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Najverovatnije se radi o ranom propadanju ili insuficijenciji žutog tela, zbog kojed dolazi do smanjenja progesterona i kao posledica toga se u drugoj fazi menstrualnog ciklusa mogu javiti navedene tegobe, preporuka je da se javite na ultrazvučni pregled, inaće to je stanje koje se veoma lako može rešiti hormonalnom terapijom,.