Prilikom pregleda, koje pre toga nisam vrsila redovno, iako sam imala godinama povecan sekret, neprijatnog mirisa i u grudvicama cak nekada, ustanovljeno mi je prisustvo kondiloma i mozaicne promene na grlicu materice. U februaru mesecu sam laser vaporizacijom otklonila kondilome, a nisam ni bila svesna da su prisutne promene na grlicu materice, jer mi to niko jasno nije ni objasnio. Kontrola u aprilu mesecu - papa test - 3 grupa, prisutna diskarioza i hiperhromazija. Rezulatat sam uzela tek nakon 2 meseca tako da lecenja u tom periodu nije bilo. Tada sam izbrala svog lekara koji pocinje da prati moje stanje. Ponovljeni papa test u junu mesecu pokazuje 3 grupu, apatiju, cervicitis. Na kolposkopiji se savetovala biopsija. U medjuvremenu sam popila 3 kutije aciklovira, koristila irigator za vakinalno ispiranje. A cervikalni bris je pokazao prisustvo candide. Biopsija je uradjena u avgustu mesecu i rezulati su: analizirani cevikalni epitel je papilomatizan, sa kolocitozom, lakostepenom displazijom i znacima reepitelizacije. Savet da se uradi hpv tipizacija. Zatim sam radila kolposkopiju ponovo na privatnoj klinici - postoji zona transformacije, patoloski aceto-white. Monlija. Koristila sam zatim kutiju canesten 3 vaginaleta i savetovan mi je prestanak koriscenja irigatora. Uradjena u oktobru hpv tipizacija. Rezulat tipizacije hpv u celijama grlica je negativan na viruse 6, 11, 16, 18, 31, 33, 51. Savet doktora bio je da sada nakon ovih rezulatata iako su onkogeni virusi odbaceni ipak uradim laser-vaporizaciju, kako bi se promenjeni epiteli odstranili. Testovi pokrivaju 90% virusa, a onih 10% je mozda izazvalo te promene. A i da su to sada promen cin1 koje laserom mogu da se ukolne, a ako predju u cin 2 onda moze samo konizacija, tj. Odstanjivanje tog dela grlica materice, a mlada sam nisam radjala do sada i kako mi je on rekao to je najbolja opcija. Izabrani lekar mi je ponovio papa test i savetovao da nema potrebe da se radi vaporizacija laserom jer su testovi na viruse negativni, a preglem uredan. Misli da je sve posledica soka koji je pretrpeo organizam (stres, pad imauniteta - s obzirom da sam prosle godine dobila vitiligo na celu, pre mesec dan i herpes zoster na ledjima, sto je sve ipak u redu, na svu srecu) . Treci dr koga sam pitala za misljenje mi je savetovao da otklonim tu promenu radio-talasima i zatim ponovim papa test. Naravno kazao mi je da mi svejedno da li cu to uraditi laserom ili radio-talasima. Cetvrti dr mi je rekao da sacekam rezultate papa testa i da onda vidimo sta dalje. . . Zahvalna sam im svima na savetima, jer mislim da su mi iskreno rekli svoje misljenje o mom problemu. Sve njih sam sama u toku danasnjeg dana potrazila, znaci to je bio moj izbor, da cujem vise razlicitih misljenja, kada su vec prva dva bila potpuno razlicita. Znam za moguce opcije. . . Ali ne znam koja je najbolja i ne znam sta sada da uradim. Zamolila bih i vas da mi svojim savetom pomognete jer zelim da sto pre resim ovaj problem, tj. Da budem zdrava! Kroz glavu mi sada prolazi i to da ce se mozda promene same povuci i da mozda i ne treba da idem na to uklanjanje bilo radio-talasima bilo laser-vaporizacijom. Ali i to da moze da bude i gore, pa da onda ne mogu ni jedno ni drugo da mi pomognu. Pitanje koje me jos muci pored toga sta sada da uradim? Jeste i da li laser-vaporizacija ili radio-talasi? Razlika u ceni je takodje prisutna 20 000 din laser a 3 000 radio-talasi, ali iskreno meni je bitno samo da uradim najbolje i da nalazi ponovu budu u redu. Cena mi je potpuno zanemarljiva. Unapred vam se zahvaljujem na savetu koji cete mi dati. I ako nije previse od mene jako bi mi znacilo da mi odgovor sto pre stigne kako bih donela ispravnu odluku.

    Odgovoreno: 22. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ima mvi[e metoda lije; enja ali reyultatu su isti,. Prema tome idite gde je jeftinije, ja bih vam takodjer preporu'io da otklonite navedenu promenu i da definitivno postanete mirni,. Morate se opredeliti ya jednog lekara, ovako samo iyludjujete,.