Postovani, imam devojcicu od 13, 5 godina. Do pre 3, 5 maseca imala je redovan menstrualni ciklus-na 30 dana, a prvu menstruaciju je dobila, pre otprilike, godinu dana. Od sredine maja meseca ove godine je na redukcionoj dijeti prepisanoj od strane nutricioniste, i uspela je da skine oko 12 kilograma. Istovremeno je pocela da se bavi sportom-fitnes u teretani, svakodnevne setnje od 45-60 minuta, ali je ponekad sa fizickim naporom i preterivala, radeci vezbe duze od 4 sata. E, sada, da predjem na sustinu problema-od 23. Juna njoj je prestao menstrualni ciklus, bleda je, anemicna, kosa je pocela pomalo da opada, ukljuceni su vitamini od strane nutricioniste, kao i veci unos esencijalnih masnih kiselina, ali ciklusa i dalje nema. Na ultrazvuku u decjem dispanzeru utvrdjeno je da na jajnicima nema priraslica, da su normalnog oblika i velicine, ali da je kavum manje pun. Uputili su nas ginekologu na konsultacije, ali ona se, kao stidi, malo joj je neprijatno. Zato sam i resila da vam se obratim ovim putem-vase misljenja-da li je ovaj izostanak alarmantan, da li je izazvan dijetom i povecanom fizickom aktivnoscu i sta dalje? S postovanjem, unapred zahvalna, vesna iz leskovca

    Odgovoreno: 15. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Devojčice sve do 17, katkad i 18 godine imaju pravo na neredovnost menstrualnog ciklusa, medjutim kod vaše kćerke je nastupio poremečaj ciklusa najverovatnije kao posledica pada telesne mase, a poznato je da su mastociti tj masne čelije u organizmu nosioci polnioh hormona prvenstveno estrogena,. Ukoliko se stanje ne popravi potražite pomoć juvenilnog ginekologa