Imam 26 godina. Posto su mi ciklusi bili neredovni (dugotrajni, obilni i bolni) , kada sam imala 19 godina krenula sa sam ispitivanjima hormona i utvrdjen mi je sindrom policisticnih jajnika i rezistencija na insulin. Vec 4 godine sam na terapiji gluformina (3x1 500mg) i od tada su mi ciklusi regulisani (dobijam u rasponu od 30 do 45 dana, traju 6-7 dana, i znato je smanjen obim krvarenja) . Kada sam poslednji put bila na hospitalizaciji radi kontrole hormonskog statusa (2. I 3. Dana ciklusa) , uradjen mi je i tv uz i nalaz je sledeci: uterus je u avf 69x31x47 mm, u kavumu vidljivi tragovi mensisa. Postoji podela endometrijuma u predelu fundusa u duzini od oko 1, 5 cm. Desni ovarijum 31x25 mm, levi ovarijum 30x26 mmm. Oba jajnika policisticna. Otpustena sam sa dijagnozom sy pco e28. 2 uterus subseptus seu bicornis. Mozete li mi objasniti kako je nastala podela endometrijuma, sta je to uopste i kako izgleda, koje su posledice i koliko je opasno? Moja doktorka je rekla da kada budem planirala trudnocu, ona ce mi obaviti neku intrevenciju zbog te podele kako ne bih imala problema u trudnoci, ali i da mi je moze obaviti i u nekom skorijem periodu, nevezano za moje planove u vezi trudnoce. Prilicno sam uznemirena kada sam saznala za to, posto na prethodnim uz nije bilo vidjeno, pa bi mi jako znacilo da mi pojasnite stanje i samu intrevniciju kako se izvodi. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 15. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Sa tim ste se i rodili,. Uterus subseptus naći da ima pregrada u materici koja bi eventualno moghla i smetati da ostanete trudni, može se ukloniti histeroskopskom metodom,. Ukoliko su jajnici još uvek policistični treba pristupiti operativnom lečenju policističnosti i to laparaskopskom operacijom,.