Poštovani, za sredu 14. 10. 2009. Mi je zakazana histeroskopija i laparoskopija, kojima će mi otkloniti polip i intramuralni miom veličine 27x37mm. Prema uputstvima ginekologa-hirurga koji će me operisati dva meseca pred operaciju pijem kontraceptivne tablete, i to 2x21 tabletu. Poslednju tabletu ću popiti dan pred operaciju i 3 dana pre očekivanog mesečnog krvarenja 16. 10. Ono što me muči je sledeće: endometrijum će pred operaciju biti zadebljan, pa i uz upotrebu kontraceptivnih pilula koje pijem. Čak se i za običan pregled čeka 4. -5. Dan nakon menstruacije. Zar debljina endometrijuma neće otežati histeroskopsko uklanjanje polipa? Šta će se desiti i koliko će se oporavak prolongirati ako 2 dana nakon histeroskopije i laparoskopije dobijem mesečno krvarenje? Da li je normalno zakazivati operaciju pre menstruacije? Drugo pitanje je kolika je opasnost da u trudnoći dođe do pucanja materice po šavu gde je prethodno odstranjen miom?

    Odgovoreno: 15. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Mislim da sam cvam već odgovorio, pilula se pije jedna dnevno 21 dan, a vi ne pravite pauzu već sutradan 22 dana nastavite piti sledeću kutijicu tableta i tako će te odložiti menstruacioni ciklus, trudni ne bi smeli ostati nalmanje 18 meseci posle miomektomije,.