Poštovani doktore! Imam 37 godina. Prvi put sam ostala trudna (nakon 4 meseca pokušaja) 2007. Godine. Trudnoća je bila u redu, svo vreme sam radila i nisam imala nikakve probleme, a porodila sam se u oktobru 2007. Carskim rezom. Sa suprugom smo planirali još neko dete, ali s obzirom na carski rez, hteli smo malo da sačekamo. Međutim prošlo je već godinu dana kako bezuspešno pokušavam da ostanem trudna po drugi put. Od analiza sam odradila vaginalni i cervikalni bris, hlamidiju i mikoplazmu i to je sve u redu. Zanima me da li se primarni i sekundarni sterilitet posmatrju isto, tj. Da li se i u mom slučau treba ponašati i odraditi sve analize kao i da prve trudnoće nije ni bilo ili sam ja zbog te prve uspešne trudnoće "pošteđena" nekih ispitivanja jer se neke stvari podrazumevaju kao da su kod mene u redu (zbog prethodne trudnoće) . Šta sve treba po vašem savetu da proverim? Da li carski rez ima neke veze ili se zbog toga treba obratiti posebna pažnja na nešto? Hvala.

    Odgovoreno: 15. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Treba ultrazvučno da ispratite da li imate ovulaciju ili ne, od 12 ili trinaest ciklusa godišnje svi cilusi nisu plodni, imate u vašim godinama 4, do 5 plodnih ciklusa a osatli su neplodni bez ovulacija, kako proveriti imate li ovulaciju ili ne, m odete na ultrazvučni pregled 11 dana od prvog dana menstruacije i ultrazvukom se vidi da li imate ili ne dominantni folikul koji će u tom ciklusu dati ovulaciju, kroz još jedno merenje vaš vam lekar može reči kada i kako imati odnos da bi ostali trudni.