Postovani doktore, prvu menstruaciju sam dobila sa 11 godina i bila je redovna i uredna sve do 16 godine kada dolazi do krvarenja na svakih 15-16 dana, produzena (tako da se skoro spoji sa sledecim krvarenjem) , slaba, krv gusta, braon boje, skoro bez potrebe za uloskom. Ozbiljno sam se bavila ovim problemom, radila analize hormona, isla kod endokrinologa itd. Hormonske analize su pokazale statican progesteron, maltene bez promene 7-14-21 tokom ciklusa. Ginekolog je konstatovao policisticne jajnike. Od 18 godine sam na kontraceptivima (terapijski) -prvo logest, sada (imam 25godina) jasmin. Takodje pokusala sam sa terapijom gluforminom. Patim od esherihije poslednjih godina u urinu, prvi put je ove nedelje nadjena i u cervikalnom brisu, u malom broju. Nikad nisam bolova od bilo koje polne bolesni i svi nalazi su mi uredni. Jako sam zabrinuta jer ni jedan lekar nije uspeo da mi ustali terapijom ciklus osim kontrceptivima (cak i pod kontraceptivima kada dobijem mentruaciju, zna da bude oskudna i braonkasta) . Bavim se problemom esherihije i mislim da cu je uspesno izleciti jer sam jako uporna (antibiotici mi ne pomazu trajno) da li mi preporucujete neke biljne vaginalete za esherihiju? Najvise me plasi sto je nadjena ginekoloski. Mozete li molim vas da me uputite na nekog kolegu u beogradu za kog smatrate da moze da mi pomogne sto se tice mog hormonskog problema i policisticnih jajnika. Naravno, zanima me jako vase misljenje i da li ste imali ovakav slucaj (na 16dana ciklus, slab, produzen) . Nadam se deci i radujem im se! Posavetujte me molim vas. Zahvalna!

    Odgovoreno: 29. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija policističnih jajnika može biti hormonalna i operativna, pokuša se medikamentoznom terapijom 6 najviše 9 meseci/diane 35 i metformin/ a ukoliko to ne pomogne preporučuje se operativno lečenje laparaskopijom, kada se napravi čitav niz tačkastih ubota bna zadebljaloj kapsuli jajnika i tako se jajnik oslobodi zadebljane ovojnice.