Poštovani, imam 28 godina, u mojoj porodici nije bilo slučajeva karcinoma niti bilo kojih oblika tumora dojke. Prvu menstruaciju imala sam sa 11 godina. Redovna sam na tim pregledima, najmanje jednom godišnje idem na klinički pregled dojki uz obavezan ultrazvuk. Poslednji put sam bila na pregledu 6. Juna ove godine, znači pre 2 i po meseca, sve je bilo u najboljem redu. Pre desetak dana doslo je do malo jaceg udarca u levu dojku (naletela sam na orman koji je stajao u hodniku moje zgrade, tačnije na ivicu i pravo dojkom na njega al sva sreca na jakom brushalteru koji je ublažio udarac, bio je mrak) . Bolelo me je 2 dana i proslo. Sada, tačnije pre 2 dana počela je da me bolucka leva plećka, osecam probadanje kroz pazuh i imam čvorić oko 2 cm koji je bio tu i pre pregleda sada u junu, medjutim sada je poceo da me boli. Predveče kao da mi jedna dojka postane za niansu veća ali nakon blage masaže dojke i leve plećke umiri se i bol i neoprijatnost ispod pazuha (neprijatnost - kao da mi se zavukla majica pa vas žulja) . Ali popodne neprijatnost se opet javi. Već sam imala ovakve probleme sa desnom stranom gde me je pregledalo 3 lekara i preporučili mi fizikalnu terapiju zbog lošeg držanja i da navodno imam "izbočine" po plećkama koje pod dejstvom promaje izazivaju bol "duž cele strane pa se čak prostire i kroz pazuh i kroz dojku". Imali su i naziv nesto fibrioadeni. . . Mmmmm ne sećam se tačno. Posle toga sam bila na pregledu bilo je sve u redu. Fizikalnu sam odbila jer nisam imala vremena zbog posla. Recite mi: da li da paničim???? Sklona sam tome, da li opet da idem na pregled? Verujte da mi je muka. Ili. . . . Da sacekam par dana pa ako se ne smiri tek onda da krenem kod lekara? Da li je moguće da udarac izazove nesto čega se sigurna sam sve žene boje??? Hvala vam puno

    Odgovoreno: 28. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Mislim da nemate razlog za paniku budući das je pre 2 meseca nalaz bio uredan, moja vam je preporuka da uradite cca 15 -3 antigen, i time završite vašu bojaznost.