Poštovani doktore, već godinu dana pokušavam da zatrudnim ali bez uspjeha. Ginekološki nalaz je slijedeći: uterus u avf-u, pravilnih kontura, homogene ehostrukture, promjera 28x34x61 mm, endometrij tanak 3 mm, desni jajnik 34x29mm, sa slikom policističnog ovarija, lijevi 42x23, sa slikom policističnog ovarija. Ne detektira se grubih anatomskih promjena na jajovodima, douglas slobodan. Nalazi hormona 10 dan ciklusa: fsh 4, 5 (folikularna faza 3-20) , lh 7, 4 (folikularna faza 2-15) , estradiol 268 (folikularna faza 92-811) , prolaktin 324 (46-622) . Spermiogram supruga je u redu. Doktor mi je propisao klomifen i stvorili su se folikuli, ali endometrij je bio pretanak, dobila sam 2 injekcije mislim da se zovu fostimon, ali endometrij se samo podebljao na 5, 6 mm, što naravno niije bilo dovoljno. Drugi ciklus sam pila klomifen i dobila 10 injekcija fostimona i dr mi je rekao da imam idealne uslove za inseminaciju, međutim odlučila sam pokušti prirodnim putem, ali ni ovaj mjesec nisam ostala trudna. Mjesečnice su mi 30-35 dana, u zadnje vrijeme jako oskudne, traju 2 dana, a prije i poslije toga smeđkasto. Dr mi je rekao da je to posljedica tankog endometrija. Izvinite na predugačkom mail-u. Šta vi mislite, da li ću ikada moći da zatrudnim? Šta mi preporučujete?

    Odgovoreno: 28. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Ja bih vam preporučio da uradite histerosalpingografiju/hsg/snimanje prohodnosti jajovoda i histeroskopijuda bi se videlo da li ne postoji neka malformacija uterusa. Inače vaš ginekolog vam je korektno do sada vodio ispitivanja i lečenja,.